Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Podziel się:

Podziel się:

„Zielona Flaga” po raz kolejny dla Przedszkola nr 6 „Pod Zielonym Parasolem” oraz podsumowanie VII edycji kampanii „My zwierzętom pomóc chcemy, co potrzebne to zbierzemy”.

W środę 2 grudnia 2015 r. w naszym przedszkolu odbyła się podwójna uroczystość – przekazania Międzynarodowego Certyfikatu „Zielona Flaga” oraz VII edycji kampanii ekologicznej na rzecz zwierząt ze Schroniska w Zbożnem pod hasłem „My zwierzętom pomóc chcemy, co potrzebne, to zbierzemy”, a hasło na dekoracji „Paczka dla Zbożniaczka” była nawiązaniem do prowadzonej przez Schronisko akcji „Świąteczna Paczka dla Zbożniaczka”.

Po przywitaniu przez prowadząca uroczystość nauczycielkę Marzenę Wójcik przybyłych gości: p. Marka Siudaka, naczelnika Wydziału Oświaty i Kultury, p. Marka Kańskiego, prezesa Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta, p. Joanny Sulęckiej, specjalisty do spraw zwierząt w schronisku w Zbożnem, przedstawicieli Rady Rodziców, wszystkich rodziców i oczywiście dzieci nastąpiła przygotowana przez przedszkolaki część artystyczna. Tematem piosenek i inscenizacji były zwierzęta, a także różne treści o charakterze ekologicznym nawiązujące do tematyki spotkania.
Po ciekawym przedstawieniu nastąpiła bardzo uroczysta chwila przekazania przez panie Beatę Kamińską i Bożenę Warcaba - liderki wszystkich działań ekologicznych, na ręce p. dyrektor Ewy Skibiak Międzynarodowego Certyfikatu „Zielona Flaga” oraz jego symbolu „Zielonej Flagi”, którą do sali wprowadził Ekoludek. „Uzyskanie Certyfikatu „Zielona Flaga” nie było by możliwe gdybyśmy w trakcie naszych działań nie uzyskali pomocy i wsparcia od wielu osób i instytucji. W szczególności dziękujemy: Tadeuszowi Sobierajskiemu, burmistrzowi Morąga, Szymonowi Nowakowi, nadleśniczemu Nadleśnictwa Dobrocin, Markowi Siudakowi, naczelnikowi Wydziału Oświaty i Kultury, Jakubowi Kołpuć, prezesowi i pracownikom Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta, Olsztyńskiemu Centrum Edukacji Ekologicznej, Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, członkom Morąskiego Stowarzyszenia Eko – Głos, rodzicom, dzieciom oraz całemu personelowi naszego przedszkola” – powiedziała Bożena Warcaba. „W Polsce, ten certyfikat przyznaje Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju, w której skład wchodzi szereg ministerstw i instytucji, a nasza placówka otrzymała go już po raz kolejny na trzy lata!” – dodała Beata Kamińska. Dyrektor Ewa Skibiak podziękowała wszystkim za włączanie się w szeroko prowadzone działania ekologiczne, a liderkom za ogromny trud włożony w ich dokumentowanie.
Historia Certyfikatów w Naszym Przedszkolu:
 W dniu 28 maja 2010 r. w Warszawie podczas IX Ogólnopolskiej Konferencji „Szkoły dla Ekorozwoju”, p. dyrektor Ewa Skibiak, odebrała z rąk Rafała Serafina, prezesa Fun-dacji Partnerstwo dla Środowiska, przyznany placówce Międzynarodowy Certyfikat „Zielona Flaga”
 22 września 2011 r. w Krakowie podczas X Ogólnopolskiej Konferencji „Szkoły dla Ekorozwoju” p. Anna Miś, nauczycielka w naszym przedszkolu, odebrała z rąk organizatorów Certyfikat przyznany po raz drugi z rzędu.
 W listopadzie 2012 r. przedszkole zdobyło po raz trzeci Międzynarodowy Certyfikat „Zielona Flaga”. Tym razem tytuł przyznano nam na trzy kolejne lata. Oficjalne przekazanie certyfikatu miało miejsce na zorganizowanej w przedszkolu uroczystości 14 grudnia 2012 roku.
 W dniu 11 listopada 2013 r. podczas XI Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół dla Ekorozwoju w Krakowie placówka otrzymała Krajowy Certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej. Certyfikat oraz cenne nagrody z rak organizatorów w imieniu całej społeczności przedszkola odebrała uczestnicząca w konferencji nauczycielka Marzena Wójcik.
 W dniu 12 października 2015 r. w Krakowie podczas XIII Zjazdu „Szkoły dla Ekorozwoju” odnowiono naszej placówce Międzynarodowy Certyfikat „Zielona Flaga” i to nie na rok, ale na kolejne trzy lata!!! , chociaż regulamin tego nie przewiduje. Wysoko ocenione przez Kapitułę działania w naszej placówce dotyczyły obszaru zdrowego odżywiania oraz poznawania i ochrony bioróżnorodności.
Kolejnym etapem uroczystości było podsumowanie zbiórki karmy dla Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zbożnem koło Morąga. W tym roku, po zapoznaniu się z rzeczywistymi potrzebami zwierząt zbieraliśmy nie tyko karmę, ale także inne potrzebne przedmioty i tak w tym roku zebraliśmy około 300 kg karmy, koce, poduszki, kołdry, smycze, obroże i inne drobne przedmioty jak: szczotki, grzebienie, drapaczki dla kotów. Zebrane rzeczy zostały zawiezione i przekazane pracownikom Schroniska przez dzieci ze starszych grup w czasie poniedziałkowej wycieczki do Schroniska. Pomimo silnego wiatru i niesprzyjającej aury przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem pakowały do autokaru i wynosiły na miejscu karmę. Po tym zapoznały się z warunkami, w jakich żyją zwierzęta, obejrzały klatki i zostały zachęcone do adopcji, a nie kupna psa oraz włączenia swoich bliskich w wolontariat.
Podczas podsumowujących przemówień panowie: Marek Siudak oraz Jerzy Kański podkreślali względy wychowawcze prowadzonych przez placówkę działań, zaangażowanie rodziców i dzieci w prowadzone akcje oraz zachęcali do dalszej współpracy i pomocy potrzebującym. Ponadto pan Naczelnik zaznaczył jak wielkim osiągnięciem jest znalezienie się w gronie wyróżnionych Międzynarodowym Certyfikatem „Zielona Flaga” wśród 15. 000 placówek z 58 krajów całego świata uczestniczących w Programie Eco - Schools.
Na koniec przystąpiono do bardzo miłej uroczystości, czyli przekazania podziękowań najbardziej zaangażowanym rodzinom i wykonano pamiątkowe fotografie.

Anna Miś Przedszkole nr 6 „Pod Zielonym Parasolem” w Morągu
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Anna Miś oraz opublikowany na portalu Morąg: „My zwierzętom pomóc chcemy, co potrzebne to zbierzemy”
Oceń artykuł:

(0)