Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Podziel się:

Podziel się:

CZYM JEST KRAV MAGA ( według IRON KRAV MAGA) cz. II

samoobrona czy walka?


Musisz mieć świadomość i być gotowy na to, że samoobrona jest nierozerwalnie połączona z walką. Ktoś kto ćwiczy wyłącznie " technicznie" gotowe schematy będzie mocno zdziwiony, kiedy coś pójdzie wbrew zakładanemu schematowi, a szamotanina przekształci się w regularną walkę ( jest bardzo prawdopodobne, że w parterze). Z kolei ktoś kto ćwiczy tylko walkę – sam pozbawia się możliwości wyjścia
z opresji bez szwanku, bo nie ma pewnych zachowań
w swoim repertuarze.

Każda walka jest inna. Jej przebieg zależy od wielu zmiennych: zapewne wzrost, masa napastnika ma ogromne znaczenie, zasięg ramion, nóg. Znaczenie ma jego i Twoje obycie w walce, psychika, " obicie", wytrzymałośc na ból i kondycja. Znaczenie ma Twój timing w ataku, obronie, taktyka; pamiętaj, że walkę można prowadzić do " skończenia" napastnika, ale również ( aż ) do momentu możliwej ucieczki. Czy będziesz miał na to siłę?

Jeśli na treningu nie nauczysz się wygrywać sam ze sobą, ze swoimi słabościami, ze swoim zmęczeniem, bólem, to jak chcesz przetrwać realne starcie, jak sobie to wyobrażasz?
Że adrenalina wykona za Ciebie całą pracę?
Że wstąpią wtedy w Ciebie supermoce?

Nie będzie tak. Pamięć mięśniowa, zacięcie do walki nie bierze się znikąd. Bierze się z setek godzin ciężkich treningów, z potu, z przyjętych ciosów i powtórzeń " do zarzygania".
To wszystko trzeba sobie wypracować. Kurs weekendowy, miesiąc, pół roku to za mało. Każdy potrzebuje na to innej ilości czasu. Dlatego nigdy nie porównuj się z innymi i nie zniechęcaj. Wszystko przyjdzie w swoim ( TWOIM) czasie.

c.d.n.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: TOMASZ ALISSON
Oceń artykuł:

(0)