Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Podziel się:

Podziel się:

Czym jest Krav Maga ( według Iron Krav Maga Polska) cz. I

niehonorowy sport, czy walka o życie?

Dla większości ludzi Krav Maga to ciągle tajemne super techniki, które ocalą i zadziałają w każdej sytuacji. To "brutalny sport", polegający na kopaniu w krocze i wkładaniu palców w oczy.

Tak. Poza tym: gryziemy, wrzeszczymy i robimy wszystko co możliwe, żeby wyjść cało z realnego, agresywnego starcia z napastnikiem. Bo atak w ciemnej uliczce nie ma nic wspólnego ze sportem. Nie ma komfortu sali treningowej, ringu, czy klatki. Nie zdążysz przebrać się
w wygodny strój sportowy, ani nałożyć rękawic. Nie ma reguł, ani sędziego, który przerwie napaść, kiedy zasłabniesz, lub Twoje zdrowie będzie zagrożone. Napastników może być kilku, a Ty - jeśli się poddasz – zostaniesz pobity, okradziony, zgwałcona, być może zabita.
Dalej chcesz " walczyć honorowo"?

Ćwicząc KM zwiększasz swoją szansę na przetrwanie.

Techniki to tylko ułamek tego, czym jest KM.
Nie nauczysz się ich w miesiąc, ani dwa. Nie staniesz się też wojownikiem w takim czasie; niektórzy z nas nigdy nimi nie zostaną. System nie jest tak prosty, jak wielu go sprzedaje.
Nie wierz w kursy weekendowe. To zwykłe oszustwo. Nie nauczysz się bronić w weekend - podobnie jak nie nauczyłeś się chodzić, czytać ani pisać w takim czasie. Możesz poznać podstawowe założenia, ale do zrozumienia i opanowania ich - długa droga.

Techniki wcale nie muszą zadziałać. Pokazy pokazami, a rzeczywistość rzeczywistością. Powodzenie obrony zależy od wielu czynników;
wyjście cało z opresjii ma wiele twarzy i często oznacza po prostu poskromienie swojego ego, oddalenie się lub ucieczkę z niebezpiecznego miejsca.

Technika jest ostatnią deską ratunku, która oddziela Cię od pobicia, kalectwa, śmierci - kiedy już nic innego Ci nie zostało. Kiedy nie zdążyłeś uciec, nie przewidziałeś możliwych skutków sytuacji w której się znalazłeś, kiedy zostałeś zaskoczony.

Technika nie jest magiczną sztuczką i nie ocali Cię, jeśli nie połączysz jej z myśleniem, błyskawiczną analizą i adaptacją do dynamicznie zmieniającej się sytuacji, jeśli będziesz ją tylko bezrozumnie po kimś powtarzać jako gotowy schemat, jeśli nie będzie przygotowania psychicznego, czy chociażby (!) kondycyjnego.
Nie zastosujesz jej w stresie, jeśli Twój trening będzie nierealny; jeśli nie będziesz uczciwy wobec siebie i swojego partnera, i będziecie sobie ciągle nawzajem " pozwalać " zrobić technikę; jeśli będziesz więcej gadać niż ćwiczyć.

c.d.n.

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: TOMASZ ALISSON
Oceń artykuł:

(0)