Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Podziel się:

Podziel się:

Ludzie Majdanu Człowiekiem Roku 2014

- Mam 52 lata i jestem nadal młody, może między innymi dzięki tej przygodzie z Majdanem, której nie zapomnę do końca dni - tak o kijowskim Majdanie pisze Polak, dla którego pomoc Ukrainie stała się jednym z najważniejszych doświadczeń w życiu.

Tygodnik Gazeta Polska corocznie przyznaje Tytuł człowieka Roku tym osobom, które zdaniem Gazety szczególnie zasłużyły się dla Polski i świata. Człowiekiem Roku 2014 zostali "Ludzie Majdanu". Tygodnik honorując ludzi kijowskiego Majdanu "pragnie docenić tych, którzy również w imieniu Polski stawiają opór totalitaryzmowi, znanemu od setek lat".

- Końcówka 2013 r., ale przede wszystkim cały rok 2014, to wojna, którą w imieniu wolnego świata toczyli patrioci Ukrainy. Atakowani przez prorosyjskich terrorystów i regularną rosyjską armię, przy względnej bierności świata zachodniego. „Gazeta Polska” pragnie docenić tych, którzy również w imieniu Polski stawiają opór totalitaryzmowi, znanemu Europie od setek lat - czytamy w Gazecie Polskiej.

Zdaniem red. naczelnego Gazety Polskiej Tomasza Sakiewicza kijowski Majdan zmienił nieodwracalnie sytuację geopolityczną w w Europie środkowej i Wschodniej. -To Ukraińcy toczą dziś walkę z moskiewskim Imperium Zła, które zagraża zarówno naszym wschodnim sąsiadom, jak i całemu wolnemu światu - pisze uzasadniając swoją decyzję Gazeta Polska.

Honorując Majdan Gazeta Polska wybrała 11 osób, które "w szczególny sposób zasłużyły się zarówno dla wolności Ukrainy, jak i dla polepszenia stosunków pomiędzy naszymi krajami". Wśród nich znalazło się 4 Polaków, obywateli Ukrainy. Jeden z nich, Leonid Polański, oddał swoje życie za wolność Ukrainy.

Artykułowi prezentującemu sylwetki nagrodzonych towarzyszą trzy teksty dotyczące Majdanu. Wszystkie kapitalne. Są to: "Biały różaniec wokół nadgarstka" Dawida Wildsteina; "Wolność, Wiara, Prawo czyli apologia Majdanu 2014" Antoniego Rybczyńskiego i "Mój Majdan" Przemysława Miśkiewicza.

W szczególności zachęcam do przeczytania bardzo pięknego i osobistego tekstu Miśkiewicza. - Mam 52 lata i jestem nadal młody, może między innymi dzięki tej przygodzie z Majdanem, której nie zapomnę do końca dni - pisze Miśkiwicz.

na fot: Ulica Niebiańskiej Sotni w Kijowie. Tak tymczasowo uhonorowano bohaterów zamordowanych przez rosyjskich terrorystów, wśród nich Leonida Polańskiego

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Parubok Enej oraz opublikowany na portalu Ukraińcy: Ludzie Majdanu Człowiekiem Roku 2014
Oceń artykuł:

(0)