Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Podziel się:

Podziel się:

Dla Ukraińców Czarniecki nie jest bohaterem

Pewnie mało kto w Polsce wie, że na Ukrainie hetman Stefan Czarniecki jest uważany za wyjątkowo ponurą postać. W Polsce to postać z hymnu. na Ukrainie człowiek, który kazał wymordować całe miasto.

To miasteczko nazywa się Stawiszcza (Ставище), leży niedaleko Kijowa. Wspominam o tym, bo całkiem niedawno grupka młodych Ukraińców ze Stawiszczy uporzadkowała tamtejszy pol;ski cmentarz. - Nie jesteśmy Polakami... ale ciężko było nam patrzeć jak czas zniszczył mogiły tych ludzi, którzy tu u nas żyli - pisze na swoim FB jeden z nich. - Ich bliscy nie mają możliwości opiekowania się mogiłami krewnych. Nie wszyscy patrzą życzliwie na tą inicjatywę. Niektórzy powołują się na historyczną przeszłość. Nasze miasteczko w 1665 roku zostało wycięte w pień na rozkaz Stefana Czarnieckiego. Zabito wtedy, włącznie z dziećmi 16 tysiecy osób.

Wojska Czarnieckiego oblegały Stawiszcze od lipca do października 1664. Po 4-miesięcznym oblężeniu, mieszkańcy Stawiszczy poddali miasteczko Polakom. Dowódcy kozaccy zostali straceni, a samo miasto musiało zapłacić odszkodowanie wojskom Czarnieckiego. Miasto zbuntowało się ponownie w styczniu 1665 roku. Czarniecki zdobył miasto ponownie. Mieswzkańców kazał wymordować a miasto spalić.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Parubok Enej oraz opublikowany na portalu Ukraińcy: Ciemna strona Czarnieckiego
Oceń artykuł:

(0)