Sobota, 21 kwietnia 2018. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Wojska będzie mniej

2008-11-21 00:00:00

Morąska jednostka wojskowa podczas dnia otwartych koszar na placu musztry zaprezentowała sprzęt wojskowy. Była to ostatnia prezentacja organizowana przez 16 Brygadę Zmechanizowaną. Następną będzie organizować Batalion Zmechanizowany podległy pod Bartoszyce.

Od nowego roku 16 Pomorsko-Warmińską Brygadę Zmechanizowaną w Morągu zastąpi Batalion Zmechanizowany podległy 20 Brygadzie Zmechanizowanej w Bartoszycach. 
— O szczegółach jeszcze nie możemy mówić — informuje mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy elbląskiej dywizji. — Już przez dwa lata trwa reformowanie jednostki w Morągu. W strukturach organizacyjnych są trzy Brygady, a w rzeczywistości cztery: Bartoszyce, Giżycko, Morąg i Braniewo. Decyzja jest, że w Morągu będzie batalion. Wojsko pozostaje w mieście, tylko w trochę mniejszych wymiarach.
Podczas dnia otwartych koszar, oprócz sprzętu, można było obejrzeć Salę Tradycji 16 Brygady Zmechanizowanej, w której zgromadzone są pamiątki po jednostkach wcześniej istniejących w Morągu oraz jednostkach, których tradycje brygada kultywowała i dziedziczyła. Z możliwości obejrzenia sprzętu skorzystali: przedszkolaki, młodzież z gimnazjów i szkół licealnych. Nie zabrakło też innych mieszkańców Morąga i okolicznych miejscowości. Były rodziny żołnierzy służących w morąskiej jednostce i tych, co swoją służbę już zakończyli i obecnie są na emeryturze. — Było duże zainteresowanie — dodaje mjr Jerzy Sokół, rzecznik prasowy 16 Brygady Zmechanizowanej w Morągu. — Uważam, że takie dni są potrzebne. Można wówczas osobiście obejrzeć sprzęt wojskowy i przybliżyć działalność jednostki wojskowej. 
Wiesława Witos
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.