Warsztaty, które przygotowują do życia

2023-04-11 11:47:16(ost. akt: 2023-04-11 12:01:56)

Autor zdjęcia: Wiesława Witos

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy SOSW w Szymanowie w ramach zajęć z doradztwa zawodowego uczestniczyli we wspólnych zajęć z uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej TPD w Morągu.
Warsztaty dla uczniów SPdP w Szymanowie przygotowali uczestnicy i ich opiekunowie morąskiego WTZ. Przed wspólnymi zajęciami szymanowską młodzież oprowadziła po placówce Krystyna Sałak, prezes TPD w Morągu. Zapoznała wszystkich z pracowniami i ich wytworami prac oraz przedstawiła krótką historię i zakres działania WTZ w Morągu.
– Warsztat Terapii Zajęciowej w Morągu powstał 1 grudnia 2003 roku - mówiła podczas spotkania prezes Krystyna Sałak. - Uczestnikami są dorosłe osoby z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności, mieszkańcy Gminy Morąg, Małdyty, Łukta i Miłakowo. Warsztat obejmuje wsparciem 50 osób, w tym 35 w placówce w Morągu i 15 w Filii w Małdytach. Celem  WTZ jest aktywizacja społeczno-zawodowa osób niepełnosprawnych niezdolnych do podjęcia pracy, ich wszechstronny rozwój, zmierzający do zdobycia poprawy sprawności niezbędnych do prowadzenia przez osobę niepełnosprawną niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia - na miarę jej indywidualnych możliwości.
- Główną formą terapii jest terapia zajęciowa, podczas której podejmowane są ćwiczenia działające zarówno na sprawność fizyczną uczestników, jak na ich samopoczucie, rozrywkę i rozwój intelektualny - opowiada dalej pani prezes Sałak. - Rodzaj terapii dobierany jest dla każdego uczestnika indywidualnie, zgodnie z jego możliwościami i potrzebami.
W morąskim Warsztacie terapia zajęciowa prowadzona jest w pracowni plastycznej, krawieckiej, rękodzielniczej, stolarskiej, technicznej, gospodarstwa domowego, umiejętności życia codziennego i remontowo-modernizacyjnej. Uczestnicy korzystają ponadto ze wsparcia psychologicznego i fizykoterapii.
- W pracy terapeutycznej szczególny nacisk kładziony jest na przystosowanie społeczno-zawodowe uczestników i osiągnięcie poprzez pracę jak najwyższego poziomu ich dojrzałości społecznej i samodzielności - tłumaczy Krystyna Sałak. - Osoby o najwyższym poziomie funkcjonowania mogą uczestniczyć w praktykach zawodowych, kursach i stażach. Dzięki temu 1-2 osoby rocznie podejmują prace na otwartym rynku pracy.
Zajęcia w WTZ obejmują także rozwój zainteresowań i uzdolnień, rozszerzenie wiedzy i doświadczeń życiowych, wzbogacanie aktywnych form spędzania wolnego czasu. Uczestnicy biorą udział w zajęciach komputerowych, tenisa stołowego, kole warcabowym, zajęciach muzycznych, wycieczkach, imprezach okolicznościowych i integracyjnych, konkursach i zawodach sportowych.

Po tym ogólnym wstępie i zwiedzeniu pracowni, co było bardzo istotne dla podopiecznych Ośrodka, bo niektórzy z nich po skończeniu edukacji w SOSW w Szymanowie będą starali się o przyjęcie do morąskiego WZT, gdzie dalej będą rozwijali swoje umiejętności praktyczne, zawodowe i wdrażali do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie,
wszyscy przystąpili do wspólnych działań. Wspólne warsztaty w pracowniach: krawieckiej, stolarskiej i plastycznej były ciekawym doświadczeniem. Na zakończenie prezes Krystyna Sałak rozdała uczniom informację o placówce i zasadach przyjmowania do niej nowych uczestników. Dzięki wizycie w morąskiej placówce młodzież już wie jak ona wygląda i jak funkcjonuje nie tylko z opowieści swoich nauczycieli, ale z własnej obserwacji. Niektórym tak się spodobała, że chcieliby w przyszłości do niej uczęszczać.
Całe spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze.Wszyscy byli mili i serdeczni. Uczestnicy WTZ nawet osoboście przygotowali poczęstunek dla swoich gości. Stół w stołówce był zastawiony kolorowymi babeczkami, ciasteczkami i różnymi napojami. Można było też skosztować pizzy, która została specjalnie upieczona na tą okazję.
Uczestnicy spotkania zadeklarowali się do udziału w następnych wspólnych zajęciach. Być może zawiąże się większa współpraca między uczniami SOSW w Szymanowie a uczestnikami WTZ w Morągu.
Wiesława Witos

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5