Mieszkańcy nie chcą następnej biogazowni

2022-08-23 15:51:03(ost. akt: 2022-08-23 15:57:34)

Autor zdjęcia: Wiesława Witos

Mieszkańcy Półwsi mają już oczyszczalnię ścieków a nieopodal niej powstaje biogazownia. Teraz jeszcze planowana jest budowa następnej biogazowni. Burmistrz Zalewa Marek Żyliński wydał już decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację inwestycji. Mieszkańcy protestują.
Będzie to elektrociepłownia na biogaz rolniczy. W obwieszczeniu burmistrza miedzy innymi czytamy: - “Z treścią przedmiotowej decyzji oraz z dokumentacją sprawy można zapoznać się w siedzibie Urzędu Miejskiego w Zalewie – Referat Gospodarki Przestrzennej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa (pok. nr 10), w godzinach pracy Urzędu. (....) zawiadomienie stron o decyzjach i innych czynnościach organu administracji publicznej następuje w formie publicznego obwieszczenia na okres 14 dni poprzez udostępnienie pisma w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Zalewie oraz wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Zalewie oraz tablicy ogłoszeń w sołectwie Półwieś. Zawiadomienie uważa się za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia”.
W taki sam sposób i poprzednim razem zostali poinformowani mieszkańcy wsi. Wówczas mieli żal do samorządowców, że nikt z nimi nie konsultował tej sprawy, ograniczając się do obwieszczeń. Teraz jest tak samo i mieszkańcy protestują
- Miejsce jest bardzo, ale to bardzo nieodpowiednie, gdyż wkoło znajdują się domy jednorodzinne, można powiedzieć że jest to działka w centrum zabudowań, najbliższy odległy o 50 m, pozostałe około 140 metrów. Zbieramy podpisy pod petycją sprzeciwiając się decyzji burmistrza, mamy również zamiar pisać indywidualne odwołania. I chcemy żeby było o tym głośno, gdyż ludzie zainteresowani nic o tym nie widzą, ponieważ informacje są podawane tylko publicznie na BIP i tablicach ogłoszeń. Dopiero teraz społeczeństwo dowiaduje się jak ruszyliśmy z petycją - informują mieszkańcy Półwsi.

Miejsce gdzie planuje się budowę biogazowni to działka, na której działała bądź działa na mniejsza skalę żwirownia przedsiębiorcy z Zalewa. Jakiś czas temu mówiło się, że ma tam powstać farma fotowoltaiczna, ale nic z tego nie wyszło i lokalny przedsiębiorca postanowił wykorzystać grunt pod budowę biogazowni.

- Jesteśmy zbulwersowani, że to zalewianin, ma zamiar nam taki biznes pod naszym nosem załatwić - mówi jeden z mieszkańców Półwsi. - Przecież wielu ludzi w pobliżu jego żwirowni wykupiło działki pod budowę domów i teraz będą mieszkali w sąsiedztwie takiego zakładu. To nie tylko Półwieś ale i część Zalewa będzie odczuwała skutki tego zakładu. My się też podpisaliśmy na liście, bo nie zgadzamy się na budowę takiej inwestycji. Mamy już tuż za płotem zakład mięsny i teraz z drugiej strony biogazownię chcą nam zafundować. Nikt się nie liczy z nami. Tylko biznes i pieniądze, a gdzie są w tym wszystkim ludzie? - dodają mieszkańcy Półwsi. - Przecież poza fetorem, smrodem będzie tu duży ruch i hałas, czy nikt z tego sobie nie zdaje sprawy?
Mieszkańcy Półwsi obawiają się nie tylko smrodu, ale i tabunu samochodów, które będą zwoziły surowce. Tym bardziej, że przez wioskę i tak już jest wzmożony ruch, bo jest to droga wojewódzka prowadząca między innymi do Malborka.


Charakterystyka planowanego przedsięwzięcia
Planowane przedsięwzięcie, polegające na budowie elektrociepłowni na biogaz o zainstalowanej mocy elektrycznej jednostki wytwórczej ok. 1,5 MW i mocy cieplnej do około 1,609 MW, realizowane będzie na działce o numerze ewidencyjnym 58/1, obręb Półwieś, gmina Zalewo, powiat iławski, województwo warmińsko-mazurskie.
Zgodnie z informacjami zawartymi w raporcie WOŚ działka ta ma powierzchnię 4,3293 ha i stanowi pastwisko klasy IV (PsIV). Przedsięwzięcie obejmie południową część działki o powierzchni 2,70 ha. Teren zajęty pod budynki, budowle, utwardzony powierzchnią bitumiczną oraz kostką betonową w związku z realizacją przedmiotowej inwestycji będzie zajmował około 1,2 ha, pozostała część będzie stanowiła powierzchnie biologicznie czynną.
Bezpośrednie sąsiedztwo terenu planowanej inwestycji stanowią od strony północnej, wschodniej oraz zachodniej tereny użytkowane rolniczo oraz tereny nieużytków, natomiast od strony południowej tereny zabudowy zagrodowej wraz z terenami użytkowanymi rolniczo i terenem gospodarstwa ogrodniczego. W sąsiedztwie zlokalizowany jest zakład produkcji mięsa drobiowego, z którego biogazownia zaopatrywana będzie w surowce. Najbliższe tereny zabudowy mieszkaniowej znajdują się w kierunku południowym, w odległości ok. 55 m od terenu inwestycji (zabudowa zagrodowa). Teren inwestycji ani tereny położone w jego sąsiedztwie nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Przedsięwzięcie polegać będzie na budowie instalacji do produkcji energii elektrycznej i cieplnej z biogazu, wytwarzanego w procesie mokrej fermentacji metanowej produktów ubocznych rolnictwa w postaci obornika, gnojowicy, ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego (dalej UPPZ), kiszonki kukurydzy, jak również odpadów będących pozostałościami przetwórstwa rolno-spożywczego. W obrębie przedsięwzięcia będą funkcjonowały następujące instalacje:
• instalacja biogazowa, w której produkowany będzie biogaz, 
• część energetyczna elektrociepłowni (m.in. urządzenia odpowiedzialne za produkcję 
energii cieplnej i elektrycznej), 
• instalacja suszarni kubaturowej (opcjonalnie), 
• instalacje, urządzenia i obiekty wspomagające procesy technologiczne prowadzone na terenie elektrociepłowni. 
Teren inwestycji zostanie ogrodzony. Ponadto zostanie wykonana droga dojazdowa na teren elektrociepłowni poprzez realizację dwóch zjazdów z drogi gruntowej ulokowanej na działkach ewid. 5/3 i 5/10. Planowane jest również wykonanie napowietrznej lub kablowej linii elektroenergetycznej średniego napięcia łączącej przedmiotową inwestycję z krajową siecią elektroenergetyczną. Zakład będzie pracował w systemie trzyzmianowym, 365 dni w roku. Przedsięwzięcie będzie realizowane etapowo. Instalacja będzie opierała się na współpracy z sąsiadującym zakładem produkcji mięsnej, dzięki któremu elektrociepłownia będzie zaopatrywana w surowce. W kolejnym etapie planuje się realizację bezpośredniego rurociągu prowadzącego surowce z ww. zakładu na teren elektrociepłowni. 


W decyzji między innymi czytamy: - “W procesie produkcyjnym planowane jest wykorzystywanie następujących substratów: kiszonki roślin energetycznych do 20 000 ton/rok, gnojowicy świńskiej ok. 5 000 ton/rok, pozostałości z przetwórstwa rolno spożywczego ok. 10 000 – 30 000 ton/rok, pomiotu ptasiego ok. 2 000 ton/rok, obornika ok. 2 000 ton/rok. Łącznie w skali roku instalacja będzie przerabiała ok. 59 000 ton substratów.
Do sprawy wrócimy.
Wiesława Witos
w.witos@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5