Morąg w sieci Cittaslow

2020-12-21 17:24:31(ost. akt: 2020-12-21 17:28:26)

Autor zdjęcia: Archiwum Urząd Miejski w Morągu

Burmistrz Morąga Tadeusz Sobierajski odebrał certyfikat, który potwierdza przyjęcie miasta do sieci miast Cittaslow. Morąg będzie 271 miastem na świecie, który znalazł się w tej sieci.
Spotkanie Komitetu Koordynacyjnego Cittaslow International odbyło się on-line w czwartek 17 grudnia 2020 r. Gmina Morąg od lutego 2019 roku starała się o przyjęcie do międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia, jak bywa określana sieć Cittaslow.
— Przynależność do sieci, której logo jest rozpoznawalne na całym świecie, jest dla nas znakomitą formą promocji — mówi zastępca burmistrza Leszek Biernacki. — Naszym zobowiązaniem jest stworzenie marki dla lokalnej społeczności oznaczającej używanie nowoczesnych technologii w harmonii z kultywowaniem tradycji, kultury i historii w celu stworzenia przestrzeni miejskiej – miejsca idealnego do życia.
A czym jest sama idea Cittaslow? To maksymalne wykorzystanie walorów miasta - atrakcyjnego położenia, krajobrazu i przyrody, dziedzictwa kulturowego i połączenie z działaniami gospodarczymi, które w te walory się wpisują - rzemiosłem, rękodziełem, produkcją wysokiej jakości produktów i usług.
Morąg będzie 271 miastem na świecie, który znalazł się w sieci Cittaslow. Oprócz Morąga do Cittaslow 17 grudnia dołączyli jeszcze Yingpan (Chiny), Belluno (Włochy), Szczytno oraz Izmir (Turcja) w roli członka wspierającego.

Polskie miasta Cittaslow
Reszel, Biskupiec, Bisztynek, Lidzbark Warmiński, Murowana Goślina, Nowe Miasto Lubawskie, Lubawa, Olsztynek, Ryn, Barczewo, Dobre Miasto, Gołdap, Górowo Iławeckie, Kalety, Nidzica, Pasym, Rejowiec Fabryczny, Nowy Dwór Gdański, Bartoszyce, Prudnik, Działdowo, Lidzbark, Orneta, Jeziorany, Sępopol, Głubczyce, Sianów, Rzgów, Braniewo, Wydminy, Sierpc, Olecko, Morąg, Nidzica.

O Cittaslow
Idea Cittaslow wywodzi się z ruchu Slow Food i narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Rok później cztery włoskie miasteczka powołały do życia międzynarodowe stowarzyszenie Cittaslow. Pierwsze miejscowości z Polski przystąpiły do sieci „miast dobrej jakości życia” w 2006 roku, dzięki czemu kilkanaście miesięcy później powołano Polską Krajową Sieć Miast Cittaslow.
Docenienie potencjału niewielkich miast to trend XXI wieku, doskonale wpisujący się w założenia zrównoważonego rozwój. Miasta spod znaku ślimaka przyjmują wspólne cele dla polepszania jakości życia mieszkańców i przybliżania kultury dobrego życia. Przede wszystkim stawiają na działania prospołeczne i prośrodowiskowe, dbają o zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z miast poprzez odnowę zabytków oraz pielęgnowanie lokalnej wytwórczość i kuchni. Charakterystyczną cechą miast Citttaslow jest również rozwijanie tradycji gościnności. Idee Cittaslow zakładają również wykorzystywanie nowoczesnych technologii i nowatorskich sposobów organizacji miasta, tak aby spokojne tempo życia nie stało w sprzeczności z ciągłym i przemyślanym rozwojem.
Do międzynarodowego stowarzyszenia mogą należeć miasta liczące mniej niż 50 tys. mieszkańców, które zobowiązały się realizować cele ruchu, czyli wszechstronnie pracować nad poprawą jakości życia ich mieszkańców. Obecnie w sieci, poza licznymi miastami z Warmii i Mazur, są również ośrodki z innych regionów Polski. Na całym świecie do ruchu należy ponad 260 miast z 30 krajów. Siedzibą biura Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow jest włoskie miasto Orvieto.

Wiesława Witos
w.witos@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5