Wtorek, 19 stycznia 2021. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Rośnie Pole Nadziei przy Wyszyńskiego

2020-12-14 18:24:50 (ost. akt: 2020-12-14 18:41:09)

Autor zdjęcia: Archiwum Urząd Miejski w Morągu

Urząd Miejski w Morągu wraz ze Stowarzyszeniem Leśny Cross po raz drugi zorganizowali akcję Żonkilowe Pole Nadziei. Posadzili 500 cebulek żonkili.

Kwiaty te mają rozkwitnąć wiosną jako Pola Nadziei. Jest to kampania mająca na celu propagowanie idei wolontariatu oraz bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym dzieciom oraz ich rodzinom.
W ramach tej akcji pierwsze Pole Nadziei w Morągu powstało w 2019 roku przy pływalni Morąska Perła. Wówczas posadzono 300 cebulek, a do pomocy w sadzeniu żonkili przyłączyli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Morągu. W tym roku w parku rekreacyjno-sportowym przy ul. Wyszyńskiego zostało posadzonych 500 cebulek żonkili. Żonkile wspólnie posadzili: prezes Stowarzyszenia „Leśny Cross”, pracownicy Urzędu Miejskiego w Morągu oraz żołnierze 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.
 Na początku zastępca burmistrza Leszek Biernacki przedstawił zgromadzonym intencję sadzenia żonkili. Podziękował Jarosławowi Rowickiemu, który jest inicjatorem powstania Pól Nadziei w Morągu oraz żołnierzom 20 BBZ za włączenie się w akcję. Szczególne podziękowania otrzymała st. szer. Anna Piotrowska.
 Pan Leszek Biernacki wręczył jej drzewko sosny, które jest symbolem siły i nieśmiertelności.
– To już jest druga akcja charytatywna w listopadzie, przy której współpracuję z panią Anią - mówi zastępca burmistrza Leszek Biernacki. - Jest osobą bardzo zaangażowaną w pomaganie innym, a swoją charyzmą zaraża też inne osoby i instytucje. I jak sama mówi - to początek współpracy z urzędem miejskim, bo już ma nowe pomysły związane z akcjami wolontariatu w gminie Morąg. Czekamy niecierpliwie na wiosnę, wraz z którą w Morągu zakwitnie nasze Pole Nadziei.
A gdy zakwitnie to kwiaty żonkili zostaną ścięte i będą rozdawane mieszkańcom Morąga. Wolontariusze, którzy będą rozdawać kwiaty w ramach tej akcji również będą starali się uświadamiać społeczeństwo czym są hospicja.

Coś o akcji

Pola Nadziei to program stworzony przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii w 1988 roku. Jego celem jest zbieranie funduszy na utrzymanie hospicjów. Jak i propagowanie w społeczeństwie postaw altruistycznych, otwartych na drugiego, zwłaszcza cierpiącego człowieka. Szczególnie zachęcanie młodzieży do praktycznego zaangażowania w pomoc dla ludzi cierpiących.
Żonkil w czasach starożytnych był symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie. W tradycji chrześcijańskiej według Słownika Symboli W. Kopalińskiego żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią, miłości niebiańskiej nad ziemską. Kwiat poprzez swoją subtelność, barwę i zapach uświadamia nam wyższe cele istnienia, symbolizując kruchość i ulotność życia, przemijanie – stałą metamorfozę.


Wiesława Witos
w.witos@gazetaolsztynska.pl
Gazeta Morąska
morag@gazetaolsztynska.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages