Wtorek, 19 stycznia 2021. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Potrąciła kobietę na przejściu dla pieszych

2020-10-01 13:59:32 (ost. akt: 2020-10-01 14:01:41)

Autor zdjęcia: Archiwum KPP Ostróda

Kierująca volkswagenem 43- latka nie zachowała szczególnej ostrożności podczas przejazdu przez skrzyżowanie w wyniku czego potrąciła przechodzącą przez przejście dla pieszych kobietę.

Do zdarzenia doszło 30.09.2020 r. około godz. 7 na ul. 11 listopada w Morągu. Według wstępnych ustaleń kierująca volkswagenem 43- latka nie zachowała szczególnej ostrożności podczas przejazdu przez skrzyżowanie w wyniku czego potrąciła przechodzącą przez przejście dla pieszych kobietę. Piesza z obrażeniami ciała została przetransportowana do szpitala.


Policjanci przypominają
Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych obowiązany jest zachować szczególną ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie. Ponadto musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.
W sytuacji, gdy kierujący przekracza dozwoloną prędkość, a dodatkowo ma rozproszoną uwagę, pojawienie się pieszego na przejściu może być dla niego zaskoczeniem. Wówczas bezpieczne zatrzymanie pojazdu przed przejściem w wielu przypadkach okazuje się niemożliwe.
Kolejną istotną zasadą jest respektowanie przez kierujących zakazu wyprzedzania na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany), a także zakazu omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
Kierujący widząc pojazd, który zwalnia przed przejściem lub zatrzymał się, tym bardziej powinien wzmóc czujność przewidując, że pieszy już znajduje się na przejściu lub właśnie na nie wchodzi.
W całej Polsce warunki drogowe są trudne z powodu pogarszającej się widoczności, stąd też stosowanie zasady szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych ma kluczowe znaczenie.
Jesienna aura i niekorzystne warunki drogowe powinny też motywować pieszych do używania elementów odblaskowych, i to nie tylko poza obszarem zabudowanym.  źródło: KPP Ostróda

Gazeta Morąska
morag@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages