Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

st. sierż. Patryk Pełszyk na służbie w Chorwacji

2020-07-15 17:00:02 (ost. akt: 2020-07-15 17:05:53)

Autor zdjęcia: Archiwum KPP Iława

Czwórka polskich policjantów w tym funkcjonariusz z Posterunku Policji w Zalewie st. sierż. Patryk Pełszyk wyruszyli na chorwackie wybrzeże.

Do 31 sierpnia br. będą pełnić służbę patrolową asystując chorwackim kolegom, a przede wszystkim pomagając polskim turystom, którzy każdego roku licznie wypoczywają na wybrzeżu Adriatyku. Wszyscy doskonale wiemy, że sezon turystyczny, który już się rozpoczął ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną bez wątpienia będzie się różnił od minionych. Jednak pomimo obecnej sytuacji wielu Polaków planuje spędzić wakacji nad Adriatykiem.
Przypomnieć należy, że w roku ubiegłym to miejsce wypoczynku wybrało około 1,2 mln naszych rodaków. Restrykcje wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa nie zablokowały możliwości podróżowania w wakacje po kraju i po świecie, zaś szacunki wskazują, że w bieżącym roku Republikę Chorwacji odwiedzić może nawet 800 tys. Polaków. Dlatego komendant główny policji gen. insp. Jarosława Szymczyka odpowiadając na zaproszenie szefa chorwackich policjantów skierował do pełnienia służby w ramach polsko-chorwackich patroli czwórkę polskich policjantów w tym st. sierż. Patryk Pełszyka – funkcjonariusza z Posterunku Policji w Zalewie. Zaszczytną służbę „ambasadorów polskiej policji” na terytorium Republiki Chorwacji pełnić też będą: sierż. Katarzyna Pilipiuk z Komendy Stołecznej Policji, sierż. szt. Robert Piasecki z KWP w Kielcach, sierż. szt. Mikołaj Wawruszczak z KWP w Szczecinie. Służba polskich policjantów w głównej mierze polegać będzie na asystowaniu funkcjonariuszom policji chorwackiej w wykonywaniu zadań patrolowo - interwencyjnych. W ramach tej służby dokonywane są również kontrole dokumentów, kierowców i ich pojazdów, kontrole trzeźwości uczestników ruchu drogowego. Polscy policjanci będą pełnić służbę w patrolach rowerowych, oraz uczestniczyć w realizowanych zadaniach podczas patroli wód przybrzeżnych wspólnie z policją wodną w celu zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi przybrzeżnej ze szczególnym uwzględnieniem osób korzystających z kąpielisk, a także uczestniczyć w obsłudze zdarzeń o charakterze kryminalnym. Policjanci pełnią służbę również w tzw. info punktach, gdzie propaguje się bezpieczny wypoczynek i przekazuje turystom niezbędne informacje pozwalające uniknąć niebezpiecznych zdarzeń podczas urlopu. Szczególnie w Chorwacji dużą wagę przykłada się do bezpieczeństwa przeciwpożarowego i omawiania zagrożeń jakie mogą wynikać z grillowania. Policja chorwacka bardzo szybko reaguje na wszelkiego tego typu zgłoszenia dotyczące zagrożenia pożarowego, a osoby nieodpowiedzialne są bardzo surowo karane.
Priorytetem polskiej policji niezmiennie jest rozwijanie współpracy międzynarodowej. Przykładem tej współpracy są właśnie działania organizowane w sezonie wakacyjnym przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji, w ramach międzynarodowego projektu "Bezpieczny Sezon Turystyczny". Tego rodzaju współpraca jest już ugruntowana, albowiem sięga 2010 r. kiedy to po raz pierwszy dwójka polskich policjantów pełniła służbę patrolową przez okres jednego miesiąca na terenie Chorwacji. Obecność polskich policjantów jest bardzo dobrze oceniana przez Polaków znacznie ułatwiając, w razie potrzeby, wszelkie niezbędne kontakty ze służbami porządkowymi Chorwacji. Obecność funkcjonariuszy polskiej policji przyczynia się do podtrzymania statusu obywateli polskich w Chorwacji jako grupy narodowej dobrze chronionej przez swoje państwo i wymagającej bezwzględnego przestrzegania prawa w stosunku do jej przedstawicieli.
KPP Iława

Gazeta Morąska
morag@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages