Terytorialsi wspierają przedszkola i żłobki

2020-05-06 13:48:33(ost. akt: 2020-05-06 13:51:24)

Autor zdjęcia: Archiwum WOT

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierają placówki oświatowe w walce z koronawirusem i pomagają w ich przygotowaniu do pracy w „nowym reżimie sanitarnym”.
Do zadań terytorialsów należy m.in. prowadzenie szkoleń personelu oraz dostarczanie płynów do dezynfekcji do placówek.
Dzisiaj samorządy lokalne zdecydowały o otwarciu niektórych przedszkoli i żłobków. Funkcjonowanie tych placówek jest uwarunkowane wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. Każda osoba dorosła wchodząca do przedszkola lub żłobka musi zdezynfekować ręce, rekomenduje się również codzienną dezynfekcję powierzchni dotykowych w placówce, takich jak poręcze, klamki, blaty, włączniki oraz zabawki.
W związku z powyższym, na wniosek wojewodów, terytorialsi w ostatnich dniach rozdystrybuowali do przedszkoli i żłobków 142 000 litrów płynu do dezynfekcji. Środek wiruso- i bakteriobójczy został dostarczony bezpośrednio do tysiąca placówek. Ponadto w środki dezynfekujące zaopatrzono 424 urzędy miast i starostw powiatowych lub wskazanych przez nich instytucji. Akcja rozwożenia płynu dezynfekującego będzie kontynuowana w kolejnych dniach w ramach zapotrzebowania kierowanego przez wojewodów do Brygad OT poprzez aplikację „Odporna Wiosna”.
Żołnierze WOT wspierają placówki oświatowe nie tylko przez dostarczanie środków dezynfekujących, ale również prowadzą szkolenia przygotowujące personel do pracy w nowym „reżimie sanitarnym”. Szkolenia prowadzą żołnierze, którzy swoje doświadczenie rozwijali w ramach operacji „Odporna Wiosna”, wspierając samorządy, opiekę medyczną oraz służby sanitarne w walce z koronawirusem. Pierwsze szkolenia pracowników oświaty zostały przeprowadzone w województwie podlaskim przez 1 Podlaską Brygada OT dotyczyły m.in. zasad bezpieczeństwa i zapobiegania transmisji koronawirusa, instrukcji jak stosować środki ochrony indywidualnej oraz jak mierzyć prawidłowo temperaturę ciała.
Przeprowadzenie szkolenia w placówce oświatowej lub online jest możliwe po zgłoszeniu zapotrzebowania w aplikacji „Odporna wiosna”.
płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT

Gazeta Morąska
morag@gazetaolsztynska.pl



Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W środowym (6 maja) wydaniu m.in.


Pandemia zabiera Polakom pracę
Czy wzrośnie zasiłek dla bezrobotnych? Prawdopodobnie tak, zgodnie z tym, co mówił w ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda. Zasiłek miałby wzrosnąć o ponad połowę, do 1300 zł brutto. Być może pojawi się też dodatek solidarnościowy.

Michał Piotr Wypij (politolog) - kandydat do Sejmu w okręgu nr 35, numer na liście 20
Lista numer 2 - KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
członek partii politycznej: Porozumienie Gowina
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej - OlsztynPolityczne szachy mają granice
Czy posłowie Porozumienia poprą ustawę o korespondencyjnym wyborze prezydenta? Jakie mogą być skutki takiej decyzji: rozpad koalicji, dymisje w rządzie? O tym rozmawiamy z Michałem Wypijem, olsztyńskim posłem Porozumienia.

Działkowcy zapłacą więcej za wodę
To wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, który uznał, że działkowcy, to nie... rolnicy. Wyższe opłaty za wodę to pokłosie suszy, która zmusza do oszczędzania wody na wszelkie możliwe sposoby.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5