Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

500+ dla niepełnosprawnych

2019-08-09 12:42:38 (ost. akt: 2019-10-11 23:59:26) Artykuł sponsorowany

Sejm przyjął poprawki do ustawy o świadczeniu dla niepełnosprawnych zaproponowane przez senator Bogusławę Orzechowską. Dzięki nim świadczenia będzie można pobierać do kwoty 1600 złotych, a nie 1100 jak wcześniej zaproponował Sejm.

W ubiegłym tygodniu przyjęto poprawki do ustawy o roboczej o nazwie 500+ dla niepełnosprawnych. W jaki sposób poprawka zmienia projekt ustawy, która trafiła do Senatu? — Podstawą wyliczeń pierwotnej ustawy było 1100 złotych. Podstawą wyliczeń w proponowanej przeze mnie poprawce jest 1600 złotych — powiedziała w rozmowie z nami senator Bogusława Orzechowska z Ostródy.
I dodała: — Praktycznie jest to 1100 złotych plus 500 złotych. Wszyscy, którzy mają dochody do 1100 złotych, dostają kwotę maksymalną czyli 500 złotych. Natomiast ci, którzy przekraczają 1100 złotych będą mieli możliwość uzyskania sumy odpowiednio pomniejszonej o kwotę przekroczenia.

W praktyce oznacza to, że ktoś, kto zarabia np. 1200 złotych otrzyma 400 złotych.
Wprowadzenie poprawki znacząco zmienia pomoc niepełnosprawnym.
— Ktoś kto miał 1101 złotych dochodu, już byłby wykluczony, pomimo że jest to kwota bardzo niska. 1600 złotych to też nie jest duża kwota... I na pewno potrzeby osób niepełnosprawnych są dużo większe niż obecnie oferowane pieniądze — mówi senator Bogusława Orzechowska. — Na razie jednak naszego budżetu nie stać na więcej. Choć chcielibyśmy bardzo, ale na dzisiaj nie ma możliwości zwiększenia kwoty wydatków od razu o kilka miliardów złotych. Wierzę jednak, że dzięki polityce gospodarczej jaką prowadzi nasz rząd, takie możliwości z czasem się pojawią.

Przypomnijmy, że dzięki poprawce zaproponowanej przez senator Bogusławę Orzechowską, do osób niepełnosprawnych trafi znacznie więcej pieniędzy niż zakładano pierwotnie. O ile? O około połowę. Początkowo koszt wprowadzenia ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosił powyżej trzech miliardów. Po poprawce będzie to aż 4,5 miliarda. Ponadto według szacunków pomocą materialną objętych zostanie 800 tysięcy osób, a nie pół miliona jak planowano pierwotnie.
— Będzie to realne wsparcie — deklaruje senator Bogusława Orzechowska. — Nie jest to jednak jedyne wsparcie jakie dostają osoby niepełnosprawne. Dostają również świadczenia rzeczowe takie jak dodatkowe ilości asortymentów medycznych. Ta ustawa obejmie jeszcze dodatkowo 125 tysięcy osób, którym do tej pory nie przysługiwały żadne świadczenia. Są to osoby, które nie miały żadnych świadczeń z ZUS-u, KRUS-u czy renty socjalnej. Takie osoby też dostaną w tej chwili pieniądze.

Przypomnijmy, że świadczenie skierowane jest do osób z głębokim uszczerbkiem zdrowotnym lub z głębokim upośledzeniem. Należy jednak podkreślić, że o dodatkowe 500 złotych mogą się ubiegać jedynie osoby pełnoletnie. Pierwsze pieniądze do osób niepełnosprawnych mogą trafić już pierwszego października.
— Zachęcam do składania wniosków o dofinansowanie. Bardzo ważne jest również to, żeby ci, którzy do tej pory nie kwalifikowali się do otrzymywania świadczeń, zwracali się o jego uzyskanie — mówi senator Bogusława Orzechowska.
Chętni, którzy będą chcieli uzyskać świadczenie, w pierwszej kolejności powinni kierować się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego lub ewentualnie do miejsca, w którym pobierane są renty socjalne. Najczęściej koordynowane są one w urzędach miast lub gmin. Wszystko zależy od miejsca dotychczasowego pobierania świadczenia.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. JERZY #2789119 | 83.9.*.* 10 wrz 2019 16:36

  PIS TO SYSTEM PRÓŻNIACZY ORZECHWSKA JEST TEGO PRZYKŁADEM !!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. luiza #2783815 | 83.9.*.* 30 sie 2019 08:03

  zły człowiek , który donosi na innego

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Woj #2777105 | 37.47.*.* 14 sie 2019 18:35

  Zbliżają się wybory. Czas się czymś pożytecznym zająć. Obłuda tej osoby nie zna granic. To prawda, kocha donosy

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ludziska opamiętajcie się #2776210 | 89.228.*.* 13 sie 2019 07:51

  Ten "szczery" uśmiech to i wszystko jasne. Destrukcji ciąg dalszy. Cztery lata donosów, a teraz za reformy się niby bierze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages