Czwartek, 24 września 2020. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

Przyjęcie żołnierzy do Wojsk Obrony Terytorialnej w Batalionie Lekkiej Piechoty Morągu

2019-05-05 11:51:21 (ost. akt: 2019-05-05 11:58:08)

Autor zdjęcia: Archiwum WOT

W sobotę 4 maja br., ochotnicy do pełnienia służby terytorialnej z Morąga i okolic rozpoczęli swoją przygodę z wojskiem. Zanim jednak ruszą na teren ćwiczeń wojskowych zapoznają się regulaminem, zostaną wyposażeni w mundur i niezbędny sprzęt wojskowy. Będą też poddani tzw. „testowi wejściowemu”, sprawności fizycznej.

- Szkolenie podstawowe w Morągu rozpoczęło 37 osób. 29 mężczyzn i 8 kobiet - poinformowała Dorota Karbowska, rzecznik prasowy 42 Batalionu Lekkiej Piechoty w Morągu. W tym samym czasie trwało przyjęcie ochotników w Batalionie Lekkiej Piechoty w Giżycku. Szkolenie podstawowe 16-dniowe tzw. "szesnastka" jest prowadzone w systemie ciągłym i skierowane jest do osób, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową.

Przyszli żołnierze będą szkolić się na karabinku MSBS GROT, z którym rozstaną się dopiero po uroczystej przysiędze wojskowej. Podczas szkolenia największy nacisk położony jest na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, topografii i pierwszej pomocy przedmedycznej. 16 dniowe szkolenie zakończy się uroczystą przysięgą wojskową 19 maja 2019 roku. Przysięga odbędzie się w Morągu i zapoczątkuje trzyletni cykl szkoleń: indywidualnych, specjalistycznych i zintegrowanych.

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Fróga ps. "Szczerbiec" powstała w 2017 roku. Jej rejonem działań jest województwo warmińsko-mazurskie. Wojska Obrony Terytorialnej ściśle współpracują z Wojskami Operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wsparcie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju należy m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać Wojska Operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych.


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. grab #2729153 | 37.248.*.* 9 maj 2019 14:21

  Tylko z silnym się liczą. Zbrójmy się. Około 5% budżetu powinno iść na wojsko, szczególnie na najnowocześniejszy sprzęt wojskowy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Logo #2727918 | 37.8.*.* 7 maj 2019 15:06

  Następna partia pizda których Taranko albo Kaczkan wyjebał

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Derew #2726976 | 95.49.*.* 5 maj 2019 21:19

   Szwecja, Norwegia, Litwa, Łotwa, Estonia, Austria, Szwajcaria, Wielka Brytania, Finlandia mają swoją obronę terytorialna. Polska też wreszcie zaczyna budować swoją.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages