Czwartek, 24 października 2019. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Szpital zabiera głos w sprawie nagłej śmierci 16-letniej Patrycji. "Karetka pojawiła się po 4 minutach"

2019-01-25 11:30:59 (ost. akt: 2019-01-27 13:32:07)

Autor zdjęcia: Archiwum GM

Nagła śmierć 16-letniej Patrycji z Morąga wszystkimi wstrząsnęła. Padło wiele oskarżeń pod adresem morąskiego szpitala, a przede wszystkim to, że karetka nie przyjechała na czas. Sprawdziliśmy, ekipa ratunkowa pojawiła się po 4 minutach.

Śmierć 16-latki stała się sprawą bardzo głośną. Jest tematem rozmów na ulicach, na portalach społecznościowych, w mediach. Do naszej redakcji dzwonili mieszkańcy, niektórzy przychodzili osobiście, wszyscy ubolewali na tym, co się stało i współczuli rodzinie. Często padały też przykre słowa pod adresem naszego szpitala.

Niektórzy obwiniali personel medyczny placówki o brak kompetencji, nieudolność i o to, że karetka nie przyjechała na czas, co miało w konsekwencji tragiczne skutki. Na naszym portalu morag.wm.pl nie informowaliśmy, że karetka nie dojechała na czas, bo nie potwierdziliśmy takiej informacji, ale uczyniły to inne media. Jak się okazało, były to niesprawdzone informacje. W tej sprawie mamy wyjaśnienie pani prezes Szpitala Miejskiego w Morągu, które publikujemy poniżej:


Oświadczenie
W związku z rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji na temat udzielania pomocy medycznej przez personel medyczny Szpitala w Morągu zmarłej szesnastoletniej pacjentce, po wnikliwej analizie dokumentacji medycznej przedstawiam następujące fakty.

W dn. 18.01.2019 we wczesnych godzinach rannych do gabinetu lekarza nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej zgłosiła się pacjentka zgłaszając bóle stawu kolanowego, utrzymujące się od czasu urazu doznanego przed tygodniem. Po zbadaniu, lekarz dyżurny zalecił wizytę w poradni chirurgii dziecięcej w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, celem dalszej diagnostyki i leczenia.

Ratownictwo Medyczne
W szpitalu w Morągu funkcjonuje jeden Zespół Ratownictwa Medycznego typu S (specjalistyczny). Obszar zabezpieczenia medycznego Zespołu obejmuje ponad 40 tys. mieszkańców. Wszystkie zgłoszenia od pacjentów na numer 112 trafiają do Dyspozytorni Medycznej w Olsztynie. Dyspozytor Medyczny, znając miejsce lokalizacji Zespołu RM wydaje polecenie wyjazdu. W czasie przekazania przez dyspozytora zlecenia wyjazdu do pacjentki, Zespół Ratownictwa Medycznego przekazywał w Izbie Przyjęć chorą z podejrzeniem udaru mózgu. Chciałabym podkreślić, że czas otrzymania zlecenia to godz. 15:45, a czas dotarcia do miejsca wezwania - godz. 15:49. Trwał 4 minuty, odbył się bezzwłocznie. Zespół karetki S na miejscu natychmiast podjął czynności ratownicze, które zakończyły się niepowodzeniem. Lekarz o godzinie 16:57 stwierdził zgon. Została poinformowana policja o zaistniałym fakcie.

Chciałabym również poinformować, że karetki, które stoją przed budynkiem Szpitala zabezpieczają usługi w zakresie transportu sanitarnego. Szpital przekazał całą dokumentację medyczną prokuraturze, która prowadzi w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. W obliczu wielkiej tragedii składam rodzinie wyrazy współczucia.
Ewa Michałowska,
prezes Szpitala Miejskiego w Morągu


Wiesława Witos
w.witos@gazetaolsztynska.pl

Zobacz: Nagłą śmierć 16-letniej Patrycji wyjaśnia prokuratura

E-wydanie gazety Morąskiej z artykułem dotyczącym śmierci Patrycji kupisz TUTAJ.

Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages