Czwartek, 25 kwietnia 2019. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Zapraszamy na bezpłatne badanie nerek

2018-06-13 13:27:52 (ost. akt: 2018-06-13 13:31:26)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

W piątek, 15 czerwca 2018 roku mieszkańcy Morąga i okolic będą mogli przekonać się czy ich nerki pracują prawidłowo. Bezpłatne badanie nerek odbędzie się w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej NEFROTEST.

W tej chwili szacuje się, że problemy z nerkami w Polsce ma około 10-12 procent dorosłych. To daje liczbę nawet ponad czterech milionów Polaków. Inne szacunki mówią, że ten problem może dotykać co szóstą osobę w naszym kraju.

— Mieszkańcy Morąga i okolic mają okazję by bezpłatnie zbadać nerki — mówi dr n. med. Krzysztof Bednarski, nefrolog, dyrektor Centrum Dializ Frresenius w Ostródzie. — Mimo, że na co dzień nie mówi się często o ich chorobach, to jest to poważny problem. Niszczą one nerki podstępnie, po cichu. Schorzenie nerek przez wiele lat, nawet 20 czy 30, może nie dawać widocznych objawów. Niestety, mimo XXI wieku, ciągle jeszcze zdarza się, że pacjent zaraz po diagnozie, trafia na stację dializ, gdzie musimy ratować jego życie przy użyciu tzw. sztucznej nerki.

Organizatorzy akcji: Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska, Centrum Dializ Fresenius w Ostródzie oraz Szpital Miejski w Morągu zarezerwowali 50 miejsc na badanie krwi pod kątem chorób nerek. Ci, którzy chcieliby się przebadać, a nie mają możliwości wykonać badania 15 czerwca będą mogli przebadać się innego dnia. Dlatego też lekarze rodzinni otrzymają prawie 200 bezpłatnych skierowań badania podczas specjalistycznego szkolenia. Będą one ważne do 15 września 2018 roku.
Badania przeznaczone są dla mieszkańców regionu od 35. roku życia
— Często powtarzam, że leczenie na etapie, kiedy nefrolog jest jeszcze w stanie pomóc chorym na tyle, by zapobiec lub opóźnić konieczność dializoterapii, jest niedoceniane, głównie przez brak cyklicznych badań pod kątem chorób nerek — mów dalej dr Krzysztof Bednarski, szef ostródzkiej stacji dializ. — Bardzo namawiam wszystkich, którzy podejrzewają problemy z nerkami do szybkiej wizyty u nefrologa. To naprawdę często wyścig o życie.

Najbliższa, dla mieszkańców Morąga, poradnia znajduje się w Ostródzie. Nie ma długich kolejek, pacjenci przyjmowani są na NFZ. Bezpośredni telefon do rejestracji poradni szpitalnej to: 89 544 45 45; a w razie problemów z telefonicznym zarejestrowaniem się prosimy o kontakt ze stacją dializ, procedurę koordynuje pani Anna Żeberek – pod numerami: 89 642 50 40 i 785 999 964.

Patronat medialny: Gazeta Morąska

red
morag@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages