Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Gość z Urzędu Miejskiego uczy pięciolatki historii Morąga

2017-05-09 21:21:39 (ost. akt: 2017-05-09 21:23:02)

Autor zdjęcia: Anna Miś

"Krasnale" z Przedszkola nr 6 "Pod Zielonym Parasolem' w ramach tematyki związanej z obchodami 690 lecia naszego miasta spotkały się z panią Katarzyną Zarachowicz, która pełni funkcję pełnomocnika ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi i zajmuje się promocją naszej gminy.

Mama Ani opowiedziała dzieciom w bardzo przystępny i ciekawy dla nich sposób historię naszego miasta. Przy pomocy makiet wykonanych przez pana Gosławskiego, na co dzień udostępnionych w pomieszczeniach Ratusza, a na nasze potrzeby wypożyczonych do przedszkola, przedstawiła sposób powstania osady, potem grodu i w końcu dużego miasta. Opisała jak zmieniał się wygląd zamku krzyżackiego oraz jakie on pełnił wówczas funkcje, a także dlaczego popadł w ruinę. Krótko opowiedziała o rodzie Dohnów i ich Pałacu, w którym obecnie mieści się muzeum.

Pani Kasia pokazała też i opisała kolejno makiety Kościoła, który jako jedyny zabytek w Morągu nie uległ przez lata zniszczeniu, czterech wież ciśnień, Ratusz ze starymi kamienicami oraz dawny, przedwojenny dworzec kolejowy. Nasza prelegentka opisała też mury obronne i opowiedziała inne ciekawostki dotyczące położenia miasta.

Następnym etapem było pokazanie dzieciom w formie prezentacji multimedialnej podziału administracyjnego naszego kraju (województwa, powiaty, gminy), opisanie planu miasta - dzieci rozpoznawały i pokazywały znane im miejsca. "Krasnale" wysłuchały naszego hejnału, utrwaliły sobie historię herbu oraz flagi. Miały też możliwość porównania nowego herbu z wyglądem starego. Dowiedziały się, że przy różnych okolicznościach bita jest pamiątkowa, morąska moneta i zobaczyły jej wzór.

Obejrzały stare fotografie charakterystycznych budowli i zabytków Morąga. Pięciolatki dowiedziały się też, że jest miejsce, w którym odwiedzający Morąg może dowiedzieć się o ciekawych miejscach w gminie -  jest to informacja turystyczna. Na tym nie zakończyło się poznawanie historii miasta. Pani Zarachowicz przygotowała dzieciom wiele zadań do wykonania przy stolikach w zespołach - przedszkolaki układały puzzle przedstawiające zabytki, flagę, herb, pamiątkowy order, wyszukiwały różnice w wyglądzie herbu itp. Punktem kulminacyjnym spotkania było wykonanie makiety Ratusza, które wcale nie było łatwym zadaniem, o czym przekonały się nie tylko dzieci...

Na zakończenie spotkania nasz gość wręczył dzieciom dyplomy oraz materiały promocyjne gminy Morąg przygotowane specjalnie dla małych mieszkańców naszego regionu. Przedszkolaki w podziękowaniu za pięknie przygotowane zajęcia obdarowały mamę Ani znaczkiem i długopisem z logo przedszkola oraz małym upominkiem, aby przypominał jej o Przedszkolu "
Pod Zielonym Parasolem".

Krzysztofem Locman
Anna Miś – Przedszkole nr 6 „Pod Zielonym Parasolem” w Morągu

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: aneczka2634

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages