Czwartek, 19 lipca 2018. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Nowa metoda „na policjanta”

2016-10-07 13:09:04 (ost. akt: 2016-10-07 13:15:20)

Autor zdjęcia: Archiwum KWP

Ostatnio dość częstą metodą wykorzystywaną przez oszustów jest oszustwo na tzw. „policjanta lub funkcjonariusza CBŚ”. W ten sposób wyłudzają oni pieniądze od starszych osób.

— Sprawcy najpierw wykonują telefon do ofiary podając się za członka rodziny prosząc o pieniądze. Później dzwoni kolejny i podaje się za funkcjonariusza CBŚ lub policji — wyjaśnia st.asp. Janusz Karczewski z ostródzkiej policji. — Na ogół przestępca informuje rozmówcę o tym, że jest potencjalną ofiarą oszustwa. Informuje o tym, że oszust został namierzony. Nalega, aby osoba pokrzywdzona wypłaciła określoną sumę pieniędzy z banku i przekazała ją wyznaczonej osobie lub prosi o wykonanie przelewu bankowego na wskazany numer konta. „Fałszywy funkcjonariusz” podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na policję. Wtedy inny głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.
Należy, więc przede wszystkim zachować ostrożność jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku oszczędności. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.


red
morag@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages