Wtorek, 19 stycznia 2021. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

„My zwierzętom pomóc chcemy, co potrzebne to zbierzemy”

2015-12-07 12:46:28 (ost. akt: 2015-12-07 12:51:59)

Autor zdjęcia: Anna Miś

W naszym przedszkolu odbyła się podwójna uroczystość – przekazania Międzynarodowego Certyfikatu „Zielona Flaga” oraz VII edycji kampanii ekologicznej na rzecz zwierząt ze Schroniska w Zbożnem pod hasłem „My zwierzętom pomóc chcemy, co potrzebne, to zbierzemy”.

Po przywitaniu przez prowadząca uroczystość nauczycielkę Marzenę Wójcik przybyłych gości: p. Marka Siudaka, naczelnika Wydziału Oświaty i Kultury, p. Marka Kańskiego, prezesa Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta, p. Joanny Sulęckiej, specjalisty do spraw zwierząt w schronisku w Zbożnem, przedstawicieli Rady Rodziców, wszystkich rodziców i oczywiście dzieci nastąpiła przygotowana przez przedszkolaki część artystyczna.

Tematem piosenek i inscenizacji były zwierzęta, a także różne treści o charakterze ekologicznym nawiązujące do tematyki spotkania.

Po ciekawym przedstawieniu nastąpiła bardzo uroczysta chwila przekazania przez panie Beatę Kamińską i Bożenę Warcaba - liderki wszystkich działań ekologicznych, na ręce p. dyrektor Ewy Skibiak Międzynarodowego Certyfikatu „Zielona Flaga” oraz jego symbolu „Zielonej Flagi”, którą do sali wprowadził Ekoludek. -

- Uzyskanie Certyfikatu „Zielona Flaga” nie było by możliwe gdybyśmy w trakcie naszych działań nie uzyskali pomocy i wsparcia od wielu osób i instytucji. W szczególności dziękujemy: Tadeuszowi Sobierajskiemu, burmistrzowi Morąga, Szymonowi Nowakowi, nadleśniczemu Nadleśnictwa Dobrocin, Markowi Siudakowi, naczelnikowi Wydziału Oświaty i Kultury, Jakubowi Kołpuć, prezesowi i pracownikom Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta, Olsztyńskiemu Centrum Edukacji Ekologicznej, Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, członkom Morąskiego Stowarzyszenia Eko – Głos, rodzicom, dzieciom oraz całemu personelowi naszego przedszkola” – powiedziała Bożena Warcaba.

- W Polsce, ten certyfikat przyznaje Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju, w której skład wchodzi szereg ministerstw i instytucji, a nasza placówka otrzymała go już po raz kolejny na trzy lata!” – dodała Beata Kamińska.

Dyrektor Ewa Skibiak podziękowała wszystkim za włączanie się w szeroko prowadzone działania ekologiczne, a liderkom za ogromny trud włożony w ich dokumentowanie.

Historia Certyfikatów w Naszym Przedszkolu:

W dniu 28 maja 2010 r. w Warszawie podczas IX Ogólnopolskiej Konferencji „Szkoły dla Ekorozwoju”, p. dyrektor Ewa Skibiak, odebrała z rąk Rafała Serafina, prezesa Fun-dacji Partnerstwo dla Środowiska, przyznany placówce Międzynarodowy Certyfikat „Zielona Flaga”

22 września 2011 r. w Krakowie podczas X Ogólnopolskiej Konferencji „Szkoły dla Ekorozwoju” p. Anna Miś, nauczycielka w naszym przedszkolu, odebrała z rąk organizatorów Certyfikat przyznany po raz drugi z rzędu.

W listopadzie 2012 r. przedszkole zdobyło po raz trzeci Międzynarodowy Certyfikat „Zielona Flaga”. Tym razem tytuł przyznano nam na trzy kolejne lata. Oficjalne przekazanie certyfikatu miało miejsce na zorganizowanej w przedszkolu uroczystości 14 grudnia 2012 roku.

W dniu 11 listopada 2013 r. podczas XI Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół dla Ekorozwoju w Krakowie placówka otrzymała Krajowy Certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej. Certyfikat oraz cenne nagrody z rak organizatorów w imieniu całej społeczności przedszkola odebrała uczestnicząca w konferencji nauczycielka Marzena Wójcik.

W dniu 12 października 2015 r. w Krakowie podczas XIII Zjazdu „Szkoły dla Ekorozwoju” odnowiono naszej placówce Międzynarodowy Certyfikat „Zielona Flaga” i to nie na rok, ale na kolejne trzy lata!!! , chociaż regulamin tego nie przewiduje. Wysoko ocenione przez Kapitułę działania w naszej placówce dotyczyły obszaru zdrowego odżywiania oraz poznawania i ochrony bioróżnorodności.

Kolejnym etapem uroczystości było podsumowanie zbiórki karmy dla Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zbożnem koło Morąga. W tym roku, po zapoznaniu się z rzeczywistymi potrzebami zwierząt zbieraliśmy nie tyko karmę, ale także inne potrzebne przedmioty i tak w tym roku zebraliśmy około 300 kg karmy, koce, poduszki, kołdry, smycze, obroże i inne drobne przedmioty jak: szczotki, grzebienie, drapaczki dla kotów.

Zebrane rzeczy zostały zawiezione i przekazane pracownikom Schroniska przez dzieci ze starszych grup w czasie poniedziałkowej wycieczki do Schroniska. Pomimo silnego wiatru i niesprzyjającej aury przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem pakowały do autokaru i wynosiły na miejscu karmę. Po tym zapoznały się z warunkami, w jakich żyją zwierzęta, obejrzały klatki i zostały zachęcone do adopcji, a nie kupna psa oraz włączenia swoich bliskich w wolontariat.

Podczas podsumowujących przemówień panowie: Marek Siudak oraz Jerzy Kański podkreślali względy wychowawcze prowadzonych przez placówkę działań, zaangażowanie rodziców i dzieci w prowadzone akcje oraz zachęcali do dalszej współpracy i pomocy potrzebującym. Ponadto pan Naczelnik zaznaczył jak wielkim osiągnięciem jest znalezienie się w gronie wyróżnionych Międzynarodowym Certyfikatem „Zielona Flaga” wśród 15. 000 placówek z 58 krajów całego świata uczestniczących w Programie Eco - Schools.

Na koniec przystąpiono do bardzo miłej uroczystości, czyli przekazania podziękowań najbardziej zaangażowanym rodzinom i wykonano pamiątkowe fotografie.

Anna Miś,
Przedszkole nr 6 „Pod Zielonym Parasolem” w Morągu


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: aneczka2634

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages