Wolontariat w Zespole Szkół Licealnych

2015-02-25 14:24:25(ost. akt: 2015-02-25 14:28:53)

Autor zdjęcia: Mamy Głos

W Zespole Szkół Licealnych w Morągu młodzież pod opieką pani Marty Rybskiej angażuje się w akcje społeczne. Jest inicjatorem wielu wydarzeń o charakterze charytatywnym oraz propaguje idee ważne dla społeczeństwa.
— Jest coraz więcej możliwości, młodzi ludzie mają coraz więcej pomysłów — mówi Marta Rybska, opiekunka szkolnego Klubu Wolontariatu. — Liczba osób chętnych do zaangażowania się w pomoc innym również jest większa. Po każdej akcji przybywa uczniów zainteresowanych tematyka wolontariatu i pomocy drugiemu człowiekowi. Nie spodziewałam się, iż to ja zostanę wyznaczona do opieki nad grupą.

Jednak bardzo spodobało jej się projekt i wspólnie z młodzieżą angażuje się w różne wydarzenia. Na swoim koncie mają już udane akcje rozdawania kartek świątecznych mieszkańcom Morąga, zbiórki karmy na rzecz schroniska w Zbożnem, przeprowadzili Dzień Uśmiechu w swojej szkole, borą udział w akcji „Dawidkowe nakręcanie”, angażują się w zajęcia z dziećmi autystycznymi, brali udział w ogromnej liczbie kwest oraz zbiórek żywności organizowanych przez Polski Czerwony Krzyż. To tylko nieliczne z organizowanych przez nich inicjatyw.

Uczniowie ZSL współpracują również ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Szymanowie. Uczniowie obu szkół spotykają się, co kilka tygodni i wspólnie nabywają nowe umiejętności i doświadczenia. Nawiązują się również nowe przyjaźnie. Wszystko rozpoczęło się od wspólnego kolędowania, potem zajęcia z pierwszej pomocy oraz ogniska.

Ostatnie ich spotkanie zakończyło się przygotowaniem kartek świątecznych dla mieszkańców Morąga, które w późniejszym terminie zostały rozdane. Współpraca ta rozpoczęła się z inicjatywy pani Wiesławy Witos, przez panią Martę Rybską postrzegana jest, jako jedna z najbardziej pozytywnych i korzystnych dla obu grup inicjatyw.

— Spotkania te dają niezwykłe możliwości integracji — dodaje opiekunka wolontariatu w ZSL w Morągu.
Od kilku miesięcy młodzież z obu szkół bierze udział we wspólnym projekcie.

Dalsze plany Wolontariuszy z ZSL nie są jasne, lecz wiedzą oni jedno. Chcą dalej pomagać innym, przygotowywać kolejne akcje oraz utrzymać poziom, jaki reprezentują od kilku lat. Pragną również się dalej rozwijać i poszerzać swoje umiejętności, brać udział w kolejnych konkursach. Pani Marta Rybska zapytana, co daje jej chęć do działania i motywuje do podejmowania kolejnych wyzwań odpowiada niezwykle prosto.

— To młodzież, ich radość i zaangażowanie w każdy projekt, to oni są dla mnie impulsem do działania — mówi pani Marta.

Takie podejście pozwala jej pomagać młodym ludziom w realizowaniu ich pasji, pogłębianiu wiedzy oraz rozwijaniu się pod względem relacji z innymi ludźmi. Ponadto wolontariusze pod jej opieka uczą się o swoich własnych mocnych i słabych stronach, dowiadują się jak należy organizować pracę w tak dużej grupie oraz co to znaczy być dobrym człowiekiem.

Ania Andryszczyk, ZSL w Morągu

Fot.: Młodzież Zespołu Szkół Licealnych w Morągu razem z młodzieżą Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szymanowie na wieży widokowej w Ośrodku
Fot. Archiwum szkoły

Artykuł ukazał się w specjalnym dodatku do Gazety Morąskiej redagowanym przez młodzieżową redakcję w ramach projektu MAMY GŁOS.
Projekt jest współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MamyGlos

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5