W świątyni rozbrzmiewała muzyka chóralna

2024-01-24 11:47:58(ost. akt: 2024-01-24 11:57:52)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

Chór franciszkańsko-parafialny „Oremus” i „Mazurskie Słowiki” z Miłakowa pod kierunkiem dyrygentki Honoraty Siergun wystąpił podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej Kolęd” w Pakości k. Inowrocławia.
Festiwal kolęd był wydarzeniem gromadzącym chóry, schole i zespoły folklorystyczne z różnych regionów Polski. Artyści przenieśli słuchaczy w świat piękna i bogactwa pieśni kolędowych oraz pastorałek. Tego dnia w murach świątyni rozbrzmiewały głosy ponad 160 artystów - zespołów.
Festiwal zgromadził także znane i cenione postacie z estrady, osoby duchowne, zakonne i franciszkanów świeckich między innymi: piosenkarkę Krystynę Giżowską, mistrza iluzji Pawła Czaję, artystkę ludową Elżbietę Hamerską oraz siostry franciszkanki z klasztoru w Orliku: s. Zofia Kasprowicz, s. Angelika Synak i s. Emilia Synak. Część artystyczną festiwalu poprowadziła Danuta Kaźmierczak, przełożona Wspólnoty FZŚ w Pakości.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą pod przewodnictwem ks. biskupa Radosława Orchowicz z Gniezna, razem w koncelebrze z ks. kapelanem Remigiusz Malewiczem, o. Walentym Łagą gwardianem, proboszczem i kustoszem Sanktuarium Męki Pańskiej, o. Janem Dostatnim duszpasterzem z Miłakowa na Mazurach i o. Arkadiuszem Czają przewodniczący Konferencji Asystentów Narodowych, Prowincjalnych, Regionalnych i Miejscowych Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce. Natomiast śpiew w czasie Liturgii Mszy świętej poprowadziła dyrygentka Honorata Siergun wraz z chórem „Oremus” i z scholą „Mazurskie Słowiki” z Miłakowa, przy współpracy z organistą Mirosławem Sikorą z Pakości.
Festiwal został zorganizowany w ramach obchodów 800-lecia Żłobka zbudowanego przez Świętego Franciszka z Asyżu. W 1223 roku, Święty Franciszek stworzył pierwszą żywą szopkę w małej górskiej wiosce Greccio we Włoszech. Zamierzeniem Świętego było uświadomienie ludziom wielkiego wydarzenia, jakim było narodziny Jezusa Syna Bożego.
W ramach jubileuszu organizatorzy postanowili nagrodzić pierwszym miejscem wszystkie występujące zespoły. Wszyscy artyści otrzymali upominki. Każdy z dyrygentów otrzymał główną nagrodę, jaką był „Anioł Betlejemski”. „Bursztynową Nutą” otrzymała piosenkarka Krystyna Giżowska.
Głównymi organizatorami festiwalu byli franciszkanie z klasztoru w Pakości i wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Pakości wraz z parafianami.


Coś o muzyce chóralnej
Wyjątkowym skarbem jest muzyka chóralna, która uszlachetnia i ubogaca słuchaczy. Dlatego tęskni się za obcowaniem z ową muzyką, która wynosi na wyżyny odczuć duchowych i artystycznych. Śpiew chóralny ma zawsze swoje ważne i wyjątkowe miejsce w religijności, kulturze oraz sztuce. Zasłuchanie się w śpiew kolęd, przenosi w świat doznań duchowych, a kto raz odkrył piękno kolorystyki dźwięków w wykonywanych utworach, zawsze będzie tęsknił za muzyką, która otwiera szersze spojrzenie na życie. Kolędy wprowadzają w wyjątkowy, świąteczny nastrój w naszych kościołach, kaplicach i domach rodzinnych, a także w miejscach pracy oraz szkołach, gdy je tam śpiewamy.
źródło: E. Plata

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5